Czy warto zainwestować w piec wolnostojący na drewno?

piec wolnostojący na drewnoO piecach wolnostojących słyszymy już od pewnego czasu, trudno przy tym nie oprzeć się wrażeniu, że po latach, w których podchodzono do nich z pewną ostrożnością, teraz wracają one do łask ciesząc się coraz większą popularnością wśród kupujących. Dzieje się tak zresztą nie przez przypadek, mówimy bowiem o rozwiązaniach posiadających szereg zalet, znacznie bezpieczniejszych i bardziej funkcjonalnych niż te, z którymi mieliśmy dawniej do czynienia. Same piecełączą w sobie dwie zalety. Są rozwiązaniami praktycznymi, a jednocześnie nie można nie zgodzić się z tym, że są też niezwykle dekoracyjne. Niestety, nie powinniśmy myśleć o nich jako o głównym źródle ciepła. Jedną z cech pieców tego typu jest i to, że każdy może stosować dokładnie taką ich liczbę, jaka jest zgodna z jego potrzebami.

Nie można zapominać jedynie o tym, że do jednego przewodu kominowego musi być podłączone jedno tylko urządzenie tego typu. Jeszcze przed rozpoczęciem instalacji samemu przewodowi wypada zresztą poświęcić nieco uwagi, idealna jest zaś sytuacja, w której będzie on poddany krytycznej ocenie przez kominiarza. Same piece wolnostojące, tak jak i wkłady kominowe, mogą być budowane nie tylko z żeliwa, ale także ze stali, a każdy z nich ma swoje wady i zalety, z których istnienia warto sobie zdawać sprawę jeszcze przed dokonaniem zakupy. Piece z żeliwa mogą irytować tym, że dość długo się nagrzewają, niechęć szybko zmienia się jednak w zrozumienie, gdy okazuje się, że równie długo trzymają ciepło.

Żeliwa nie można nie docenić i dlatego, że jest niezwykle plastyczne, gdy więc wchodzimy w posiadanie pieca wykonanego z tego materiału, możemy liczyć na szereg atrakcyjnych elementów ozdobnych, które go zdobią. Często pojawiają się w ozdobnych wnętrzach, osoby, które wchodzą w ich posiadanie nie mogą zaś nie pochwalić i trwałości rozwiązań tego typu odpornych na korozję. Piecyki wykonane z żeliwa są droższe od tych, które powstają ze stali, właściciele tych ostatnich muszą zaś liczyć się i z tym, że piece tego rodzaju relatywnie krótko trzymają ciepło, choć czas ich nagrzewania nie jest długi. Gdy kupujemy piec wolnostojący interesować powinno nas również to, jak regulowana jest jego moc, w jaki sposób dokłada się do niego opal, na czum polega usuwanie popiołu, a nawet – jaki jest czas palenia.

Nie bez znaczenia jest też sprawność pieca, przyjmuje się więc, że w przypadku porządnej  nie powinna być ona niższa niż 70 procent. Przegląd zalet wypada rozpocząć od zaakcentowania tego, że piec pozostawia niezwykłe wrażenie estetyczne, umożliwia bowiem posiadanie w domu źródła płonącego ognia. Trudno o jakiekolwiek ograniczenia odnoszące się do pomieszczeń, w których mógłby pojawić się tego rodzaju piec. Jeśli mają one dostęp do przewodu kominowego – możemy myśleć o zakupie pieca bez żadnych obaw. Nie bez znaczenia jest i to, że nowoczesne piece są wyposażone nie w otwarte, ale w zamknięte komory spalania. Nie pozostaje to bez wpływu na bezpieczeństwo ich eksploatacji, a także na ich sprawność. W sprzedaży nie brakuje zresztą również modeli, które posiadają funkcje dodatkowe, jeśli więc takie jest nasze życzenie, możemy wejść w posiadanie pieca, na którym jesteśmy w stanie przygotować smaczny posiłek.

Powiązane artykuły

Czy opalanie drewnem jest opłacalne?

Jeżeli do opalania drewnem wykorzystujemy odpowiedni piec możemy spokojnie ogrzewać nim dom nie martwiąc się o koszty.

Pellet - tani materiał grzewczy

Wykorzystując ten materiał do ogrzewania naszych pomieszczeń możemy wiele zaoszczdzić. Jest to coraz bardziej popularne paliwo grzewcze, w związku z czym dostaniemy je w każdym sklepie branżowym.

Koza z płaszczem wodnym

Koza nie spełnia już tylko funkcji związanej z ogrzewaniem, teraz to także ozdoba salonu. Producenci próbuja zdobyć klientów nie tylko funkcjonalnością swoich produktów, dbają także o design. Dzieki temu...

Jakie źródło ogrzewania wybrać?

To jakie źródło ogrzewania wybrać zależy od tego jaka jest powierzchnia ogrzewanego obszaru. Istnieje wiele optymalnych rozwiązań, jednak musimy wybrać najlepszego dla naszego domu lub mieszkania. Szukając....