Ogrzewanie drewnem i jego specyfika

ogrzewanie drewnemO ogrzewaniu drewnem mówimy jako o praktyce ekologicznej, spalamy bowiem paliwo, które można odtworzyć. Owszem, zdobycie paliwa wymaga ścięcia drzew, na ich miejscu mogą jednak pojawić się następne, które już po kilkunastu latach z powodzeniem mogą zostać przeznaczone na cele opałowe. Oczywiście, nie można zapomnieć o tym, że proces powstawania paliwa drzewnego jest nieco bardziej skomplikowany, po jego ścięciu drzewo musi bowiem zostać porąbane, a następnie złożone w miejscu przewiewnym i zadaszonym. Tam powinno czekać nawet przez dwa lata, pożądana wilgotność drewna nie powinna bowiem przekraczać 20 procent. Dopiero wtedy możemy mówić o tym, że zyskaliśmy paliwo pełnowartościowe energetycznie, z którego można korzystać licząc na jego opłacalność. Przestrzeganie tej zasady jest niezwykle ważne. Owszem, możemy palić drewnem bardziej wilgotnym, musimy jednak liczyć się z tym, że nie uzyskamy wówczas tej ilości energii, o której zapewnia nas producent kominka lub pieca. Co więcej, działanie takie będzie wiązało się z powstawaniem wilgoci i brudzącej sadzy, a w przypadku awarii urządzenia grzewczego trudno będzie liczyć na to, że uwzględniona zostanie zgłoszona przez nas reklamacja, producent uzna bowiem, że palenisko nie było wykorzystywane zgodnie z jego zaleceniami.

Jeśli więc myślimy o paleniu drewnem, powinniśmy wystrzegać się niepotrzebnych oszczędności. Sama obsługa komina, zwłaszcza, jeśli jest on wykorzystywany do celów rekreacyjno-grzewczych, nie jest skomplikowana. Porąbanie drewna i przygotowanie go do suszenia może być ciekawym doświadczeniem, nie sposób przy tym nie zgodzić się z tym, że i nasze zdrowie z pewnością wyjdzie z niego bez szwanku. Samo rozpalenie ognia i podtrzymywanie go przez kilka godzin także nie jest zadaniem skomplikowanym zwłaszcza, że z biegiem czasu zdobywamy niezbędną nam wprawę. Niestety, gdy zaczynamy myśleć o tym, aby drewnem ogrzewać cały dom, sytuacja się nieco komplikuje, okazuje się bowiem, że wymaga to znacznie większego wysiłku.

opalanie drewnemW średniej wielkości domu jednorodzinnym (o powierzchni około 140 metrów kwadratowych) oznacza to konieczność spalenia około 6000 kilogramów drewna w roku, a przecież nie można zapomnieć o tym, że będzie to drewno, które samodzielnie przyniesiemy z drewutni. Co więcej, nie brakuje osób, które zastanawiają się nawet nad kominkami zlokalizowanymi na wyższych kondygnacjach, choć można odnieść wrażenie, nie po prostu nie zdają sobie one sprawy z tego, z jak dużym wysiłkiem fizycznym związana jest taka decyzja. Jeśli chodzi o sam proces palenia drewna wypada zwrócić uwagę na to, że fizycznie trwa on około dwóch godzin. Owszem, możemy go przedłużać zamykając palenisko i ograniczając do niego dostęp powietrza, powinniśmy jednak liczyć się z tym, że takie praktyki mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Jedną z ich konsekwencji jest zresztą mniejsza trwałość komina, a tego wolelibyśmy uniknąć. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem palenie drewna w optymalnych warunkach, a następnie mądra gospodarka energią, która została w ten sposób wytworzona. Z pomocą może nam przyjść kontrolowany elektronicznie wkład piecowy, musimy jednak liczyć się z tym, że korzystanie ze stwarzanych przez niego możliwości wiąże się z istotnymi nakładami finansowymi.

Powiązane artykuły

Czy opalanie drewnem jest opłacalne?

Jeżeli do opalania drewnem wykorzystujemy odpowiedni piec możemy spokojnie ogrzewać nim dom nie martwiąc się o koszty.

Pellet - tani materiał grzewczy

Wykorzystując ten materiał do ogrzewania naszych pomieszczeń możemy wiele zaoszczdzić. Jest to coraz bardziej popularne paliwo grzewcze, w związku z czym dostaniemy je w każdym sklepie branżowym.

Koza z płaszczem wodnym

Koza nie spełnia już tylko funkcji związanej z ogrzewaniem, teraz to także ozdoba salonu. Producenci próbuja zdobyć klientów nie tylko funkcjonalnością swoich produktów, dbają także o design. Dzieki temu...

Jakie źródło ogrzewania wybrać?

To jakie źródło ogrzewania wybrać zależy od tego jaka jest powierzchnia ogrzewanego obszaru. Istnieje wiele optymalnych rozwiązań, jednak musimy wybrać najlepszego dla naszego domu lub mieszkania. Szukając....