Sposób na dogrzanie mieszkania - piecyki na drewno

piecyki na drewnoPo zachłyśnięciu się innymi rodzajami paliwa, ostatnimi czasy coraz chętniej wracamy do drewna. Specjaliści obserwujący rynek grzewczy zauważają trend montażu pieców zasilanych tym paliwem zwłaszcza w gospodarstwach na terenach leśnych i wiejskich, aczkolwiek piece tego typu montuje się również w miejskich domach. Najważniejszą przyczyną tego stanu rzeczy jest na pewno wzrost cen innych paliw – oleju grzewczego i gazu, a także energii elektrycznej. Nie bez znaczenia są też coraz skuteczniejsze technologie produkcji pieców i kotłów drzewnych, a także samego drewna opałowego, które cechuje się coraz lepszą wilgotnością i pozostałymi parametrami. Drewno opałowe rozliczane jest w metrach sześciennych, jednak o jego wartości o wiele więcej powie nam masa opałowa, która podawana jest jako współczynnik masy właściwej do objętości drewna.

Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją dość wyraźne różnice między opałowym drewnem liściastym, a iglastym – jeśli zależy nam przede wszystkim na kaloryczności opału, powinniśmy zdecydować się na to pierwsze. Jako świetny przykład może posłużyć nam drewno bukowe, którego metr sześcienny posiada opałową wartość identyczną z aż dwustoma piętnastoma litrami oleju opałowego. Wzrost zainteresowania drewnem opałowym wynika na pewno w dużej mierze również z jego atutów ekologicznych – w przeciwieństwie do oleju czy gazu, drewno jest paliwem w stu procentach odnawialnym. Jako drewno opałowe wykorzystywane są wyłącznie elementy nieprzetworzone – drewno lakierowane bądź bejcowane nie przechodzi selekcji, co przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Drewno opałowe powinno być odpowiednio wilgotne – optymalna zawartość wody to dwadzieścia procent. Taki poziom osiąga się poprzez dwuletnie sezonowanie. Aby ogrzewanie domu drewnem przyniosło oczekiwane efekty, ważne jest również właściwe przechowywanie paliwa – powinno leżeć w suchym i przewiewnym miejscu, na przykład szopie.

Powiązane artykuły

Czy opalanie drewnem jest opłacalne?

Jeżeli do opalania drewnem wykorzystujemy odpowiedni piec możemy spokojnie ogrzewać nim dom nie martwiąc się o koszty.

Pellet - tani materiał grzewczy

Wykorzystując ten materiał do ogrzewania naszych pomieszczeń możemy wiele zaoszczdzić. Jest to coraz bardziej popularne paliwo grzewcze, w związku z czym dostaniemy je w każdym sklepie branżowym.

Koza z płaszczem wodnym

Koza nie spełnia już tylko funkcji związanej z ogrzewaniem, teraz to także ozdoba salonu. Producenci próbuja zdobyć klientów nie tylko funkcjonalnością swoich produktów, dbają także o design. Dzieki temu...

Jakie źródło ogrzewania wybrać?

To jakie źródło ogrzewania wybrać zależy od tego jaka jest powierzchnia ogrzewanego obszaru. Istnieje wiele optymalnych rozwiązań, jednak musimy wybrać najlepszego dla naszego domu lub mieszkania. Szukając....