Kozy - popularne piecyki wolnostojące wracają do łask!

Kozy na drewnoNie każdy słysząc o piecykach wolnostojących znanych też jako „kozy” kiwa głową ze zrozumieniem i satysfakcją, nie da się bowiem ukryć, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, które nie wywołują najlepszych skojarzeń. Na szczęście, zarówno stylistyka, jak i estetyka nowoczesnych „kóz” pozwala mieć nadzieję, że już niedługo się to zmieni. O tym, że są to nadzieje uprawnione najlepiej niech świadczy to, że koza już teraz pojawia się na salonach. Nowoczesne produkty są w stanie ogrzewać nawet naprawdę spore powierzchnie, nie da się przy tym ukryć, że ich obecność jest w stanie wprowadzić w pomieszczeniu szczególnie miły nastrój.

Co więcej, nie mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami wygórowanymi cenowo, koszt ich zakupu, konserwacji oraz użytkowania jest więc bez porównania niższy niż ma to miejsce w przypadku kominków. Same piece typu „koza” powstają z wykorzystaniem dość zróżnicowanych materiałów. Może być to już nie tylko stal i żeliwo, ale również szkło hartowane, a nawet kafle ceramiczne. W ich środku często pojawiają się specjalne cegły szamotowe, dzięki którym piece nie wytracają ciepła tak szybko, jak ich wcześniejsze modele.

koza na drewnoTrudno o uogólnienia wówczas, gdy mówimy o cenach rozwiązań tego typu, są one bowiem uzależniona od przynajmniej kilku czynników. Niewielkie piecyki żeliwne możemy nabyć już za kilkaset złotych, jeśli jednak marzy się nam elegancki piec o imponujących gabarytach i bogatych zdobieniach wykonanych na indywidualne zamówienie, koszt jego zakupu może przekroczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tylko od nas zależy też to, w jaki sposób piec będzie zasilany. W sprzedaży dostępne są piece węglowe, znacznie modniejsze wydają się jednak „kozy” zasilane drewnem lub brykietem drewnianym. Mówiąc o przeznaczeniu pieców tego typu wypada zastanowić się nad tym, jakie funkcje mają one pełnić.

Najbardziej klasyczne rozwiązania żeliwne nagrzewają się i wychładzają dość szybko, można więc inwestować w nie przede wszystkim chcąc dogrzewać niewielkie pomieszczenia, które nie są regularnie wykorzystywane. „Kozy” stalowe mogą jednak z powodzeniem trafić do salonu, gdzie będą cieszyć ciepłem domowników i gości. Bez względu jednak na to, jakie ma być przeznaczenie pieca, jego instalacja nie jest skomplikowana. Nie musimy budować dla niej specjalnego kominka, okazuje się przy tym, że z powodzeniem sprawdzi się ona niemal w każdym miejscu naszego domu. Już choćby dlatego o „kozach” coraz częściej myślą właściciele niewielkich mieszkań, którzy nie mogą nawet marzyć o instalacji kominka. Do gustu przypada im zresztą i to, że piec taki nigdzie nie musi gościć na stałe, zawsze może zostać bowiem przeniesiony w inne miejsce. Okazuje się przy tym, że „koza” potrafi pozytywnie zaskoczyć i szybkością swojego działania, już bowiem po kilkunastu minutach od uruchomienia możemy cieszyć się ciepłem, które nam daje.

Powiązane artykuły

Czy opalanie drewnem jest opłacalne?

Jeżeli do opalania drewnem wykorzystujemy odpowiedni piec możemy spokojnie ogrzewać nim dom nie martwiąc się o koszty.

Pellet - tani materiał grzewczy

Wykorzystując ten materiał do ogrzewania naszych pomieszczeń możemy wiele zaoszczdzić. Jest to coraz bardziej popularne paliwo grzewcze, w związku z czym dostaniemy je w każdym sklepie branżowym.

Koza z płaszczem wodnym

Koza nie spełnia już tylko funkcji związanej z ogrzewaniem, teraz to także ozdoba salonu. Producenci próbuja zdobyć klientów nie tylko funkcjonalnością swoich produktów, dbają także o design. Dzieki temu...

Jakie źródło ogrzewania wybrać?

To jakie źródło ogrzewania wybrać zależy od tego jaka jest powierzchnia ogrzewanego obszaru. Istnieje wiele optymalnych rozwiązań, jednak musimy wybrać najlepszego dla naszego domu lub mieszkania. Szukając....